MAAKODUSTIIL
Maakodustiili märksõnadeks on rustikaalsus, värskus, rõõmsameelsus, paindlikkus, sarmikus, sundimatus, nostalgilisus, romantilisus, intiimsus, armsus, hubasus ja mugavus. Inspiratsiooni võib ammutada nii vanadest talumajadest ja mõisahäärberitest, rustikaalsest onnist, Inglise aiamajakesest kui ka Ameerika farmihoonest ja põhjamaisest mereäärsest kaptenivillast või kalurimajakesest. Kodusel maastiilil on üle aegade kestev võlu. See on koos kõikide rahvuslike eripäradega enim sisekujundust mõjutanud stiil. Tänapäevast maakodu iseloomustab eelkõige lihtsus, praktilisus ja hubasus, aga ka romantiline detailirohkus põlvest põlve pärandunud esemete näol. Traditsioonilised maakodud pole ehitatud toretsemise eesmärgil, vaid peetud silmas kohapealseid võimalusi ning põhimõtet `teha ise ja ise ka parandada`, tänu millele on säilinud erinevate põlvkondade poolt tehtud täiendused ja ümberkujunduste käigus on pigem juurde lisatud kui millestki loobutud. Maakodustiili võluvamaid külgi on mööbli, valgustuse, tapeetide, tekstiili ja viimistluse tohutu mitmekesisus, kus kujutlusvõime piiriks on vaid isikupärane originaalsus ja loovus.
Maakodustiili alaliikidena võib käsitleda talupojastiili (Country Style), Skandinaavia maakodu, Prantsuse maakodustiili (French Country) ja Inglise maakodustiili.
Talupojastiilis õhustikku on hea luua palkseinte, laudpõrandate, leivaahju ja soemüüriga talumajja koos kaltsuvaipade, lapitekkide ja keraamiliste nõudega. Talupojastiilis ruumid on kujundatud vanade talumajade ja mõisate eeskujul. Iseloomulikud on massiivne käsitsi tehtud tapitud puitmööbel, puuvillased ja linased kangad, mis on kombineeritud käsitööga – tikandite ning heegeldatud-kootud täiendustega; tapeetidel võks olla lihtne rombiline ornament- või triibumuster; toonid on otse loodusest – terrakotapunane, ookerkollane, pastelsed rohelised.
Skandinaavialik maakodu hõlmab endas põhjamaist maastiili, mis on inspireeritud nii Põhjamaade mõisahäärberitest, metsade ja põldude rüpes peituvatest talumajadest kui mereäärsetest kaptenivilladest ja kalurimajakestest. Tänapäevane skandinaavialik maakodu on valgus- ja õhuküllane, valdavalt heledates toonides mõningate tumedamate aktsentpindadega. Palju kasutatakse värvitud puitpaneeli kombinatsioonis tapeediga. Eelistatuimateks mustriteks nii tapeetidel kui kangastel on loodusest inspireeritud taimemustrid, ruudu-, triibu- ja rombimustid.
Prantsuse maakodustiil on rustikaalsuse ja elegantsi segu. Iseloomulikud on keraamilised plaadid nii seintel kui põrandal, pleekinud või valgendatud puit, sinised ja pastelsed roosad, kollased ja beezid toonid, võluvad toile-mustrilised kangad ja tapeedid.
Inglise maakodustiili peetakse hinnaliseks ja hubaseks. Meeleolu saab luua mugavate tugitoolide, pehmete ruuduliste või lilleliste diivanite ja kangast lambivarjudega diivanilauakestel. Inglise maakodustiili puhul on mööbel rustikaalne ja antiiksete mõjutustega, rohkesti kasutatakse messingist küünlajalgu, rohkeid kardinaid ja patju, kohustuslikuks elemendiks ruumis on kamin ja kristall- või küünlalühter. Tapeedid ja tekstiilid on võluvalt kirjud. Harmoneeruvate toonidega kombineeritakse omavahel lillelisi, ruudulisi ja triibumustreid, millega saavutatakse vaatamata detailirohkusele hubane ja kodune atmosfäär. Luksuslikemates interjöörides on omal kohal damask ehk ornament. Inglise maakodu stiilis tapeedid leiad kujundusmaailmas ikoonistaatuses olevate disainerite kollektsioonidest, nagu näiteks Laura Ashley või Inglise rakenduskunsti teerajaja William Morrise ainetel kollektsioonist.
Maakodu stiilis tapeedid on leitavad eelkõige neis kollektsioonides: